Marlon muebeitoa yu ajue beisie.

Marlon muebeitoa yu ajue beisie.
Let's learn a foreign language!

sexta-feira, 22 de maio de 2009

Powiem może coś o sobie

Mam dwadzieścia dwa lata i kończę dwadzieścia trzy lata dwudziestego drugiego września. Jestem portugalskiego i chyba włoskiego pochodzenia, a mieszkam na płaskowyżu w centralnej Brazylii razem z moją matką (która nazywa się Laura i ma czterdzieści lat) i moją siostrą (ona ma na imię Żyjza i jest młodą i ładną szesnastoletnią dziewczyną). Moi rodzice niestety się rozwodzili pięćnaście lat temu, i teraz mój ojciec ma kolejną rodzinę: jednego syna (10 lat) oraz dwie córki (5 i 12 lat) z jego obecną żoną.

Urodziłem się w Pare (“Pará” w mianowniku), gorącym stanie na północy mojego kraju gdzie mój ojciec jeszcze mieszka i prowadzi sklepy z okularami. Przeprowadziłem się do stolicy Brazylii – Brasília – pięć lat temu, aby tutaj studiować na federalnym uniwersytecie. Chciałem studiować medycynę, i nawet zdawałem “vestibular” (Brazylijskia wersja do matury) z tej dyscypliny, jednak natępnie oblałem na egzaminie, na nowo przemyślełem to i wtedy zmieniłem zdanie. Ciągle uwielbiam angielski oraz języki obce, więc miałem na myśli aby studiować kształcenie na uniwersytecie w związku z językami i przekładem.

Ukończę studia w końcu roku i już przygotowuję się do zdawania egzaminu w marcu następnego roku, aby uczęszczać do Instituto Rio Branco (“Instytut Biała Rzeka” po polsku). Tam można się uczyć Dyplomacji przez dwa lata i kształcą diplomatów dla rządu Brazylii. Na pewno kiedyś będę embasadorem (szóste stanowisko w karierze dyplomatycznym) i mam zamiar podróżwać do rożnych krajów.

Jeśli chodzi o uprawianie sportu, siatkówka ma moje uznanie i lubię tylko oglądać piłkę nożną w telewizji i kibicować mojej drużynie – Corinthians [wymowa: “ko-rin-cians”] (z państwa São Paulo, druga najbardziej popularna
drużyna w Brazylii, bo pierwsza to Flamengo [“fla-men-go”], ze São Paulo też; aktualnie gra Ronaldo w Corinthiansie). Również podoba mi się koszykówka, lecz to nie jest popularny sport tu w Brazylii. Nie interesuję się zbytnio piłką ręczną. Gdy Ayrton Senna żył, bardzo lubiłem Formułę I. Aczkolwiek to mi się odechciewa od kiedy on zmarł i żaden kierowca brazylijski już nie osiąga większych sukcesów w Formule I. Ponieważ u nas nie ma śniegu wcale zimią, skoki narciarskie oraz naciarstwo to trochę odległe dla Brazylijczyków dyscypliny sportu.

W wolnych chwilach gram na gitarze i śpiewam kilka piosenek w moim pokoju w domu. Ja również słucham muzyki bardzo często (szczególnie gospel rock, evangelical white metal). Przy okazji, mam sąsiad który zawsze robi dużo hałasu w swoim domu w weekend ze swoimi pzryjacielami. Nie mogę wcale wyjaśniać skąd fascynacją mi o wiele języki i pewnie się powtarzam, że najchętniej się uczę ich i podszkolę dla żartu. Włożę w ich naukę trochę energii, bo jest łatwo mi i przypuszczam że zapamiętujem te wszystkie słowa i konstrukcje zdaniowe z tych wszystkich języków, bo dzięki Bogu mam takie zdolności językowe. Ja z czytaniem i pisaniem po poslku nie mam większych problemów, natomiast mówienie i rozumienie jest dla mnie bardzo trudne. Pomimo tego że znam słowa często nie mogę ich sobie szybko przypomnieć (wtedy muszę używać darmowego słownika internetowego). :-)

 Także bardzo lubię rysować – jednak nie poświęcam na to teraz czasu, i pisać poematy. Do dzisiaj napisałem sto osiemdziesiąt poematów i mam marzenie aby w przyszłości wydać parę książek. Ponieważ jestem ewangelicznym chreścijaninem, chodzę do kościoła z moją siostrą i moimi uczniami w sobotnią i na niedzielę noc. Byłem katolikiem dziewięć lat temu, ale potem zostałem protestantem, zaczynałem poprawdę czytać Biblię and poprawnie je rozumieć. Tam zachęcili mnie aby poznać Boga poprzez osobiste doświadczenie, prowadzenie swięte życie, i spędzanie czas na modlitwie i poście codziennie.

Oprócz piłki nożnej uwielbiam języki obce. Uczę się języka polskiego ponieważ jestem tłumaczem z zawodu i obecne się zajmuję przekładem, a codziennie radzę sobie z słowami, wyrazami, zdaniami i tym podobne. Kiedyś naprawdę chcę mówić w ponad trzydziestu językach, bo mnie oczywiście nie wystarczy tylko mój język ojczysty – portugalski z Brazylii. Wybrałem polski spośród języków słowiańskich, bo poznałem kilka Polek na moim uniwersytecie i czasami słuchałem ich jak mówią. Bardzo mi się podobały. Klasa zaczęła wtedy naukę języka polskiego i ja również uczestniczyłem. Możesz być pewny, że ciekawiły mnie nie Polki, ale to jak mówią!

Wiem, że w Polsce kiedyś uczyliście się dużo rosyjskiego. Przypuszczam, że obecne rosyjski stracił wiele ze swojej popularności. Słyszałem, że w zamian Polacy zaczęli się uczyć angielskiego i niemieckiego. Czy znasz paru ludzi uczących się portugalskiego tam? Czy dużo ludzi lubi czeski? To język uważam, że jest najbardziej podobny do polskiego. Jednak czasami brzmi zabawnie. Sądzę, że dla Czechów polski jest również śmiesznie. Myślę, że uczenie się podobnego języka jest dosyć trudne, ponieważ robi się dużo błędów, bo się myśli, że coś powinno być podobne, a często nie jest wcale. Nawiasem mówiąc, mógłbyś nauczyć mnie jakiś używanych kolokwializmów i slang po polsku? Polski nie jest tak łatwy, jednak mogę szczerze stwierdzić, że wychodzi mi to całkiem nieźle.:-D

Jeżeli chodzi o kobiety urodzone w twoim kraju, polskie dziewczyny znane są ze swojej piękności, delikatności i kobiecości tutaj w Brazylii. Ich niezwykła uroda została uznana nawet na forum międzynarodowym! Polki także znane są ze swojego wspaniałego gustu dotyczącego stylu i ubioru. Polskie młode dziewczyny zawsze śledzą najnowsze trendy w modzie, posiadają poczucie elegancjii i wiedzą, jak się dobrze ubrać. Czy to wszystko prawdziwe informacje? Jeśli tak jest naprawdę to chcę się ożenić z Polką! :-)

Może chcesz, proszę wysyłać mi twoje zdięcie. Ja wyprzedzam i wysłam ci moją fotografię przyłączoną do tej wiadomości. Bardzo chciałbym abyś poprawiał moje nieliczne błędy w odmianie i składini. Poza niektórymi drobnymi błędami, sądzę, że reszta jest bardzo dobra. Zawsze możemy podszkolić swoje języki obce, aby rozwinąć naszą kompetencję jezykową. Przecież mamy pisać bez względu na błędy!

Na pweno doszedł mail z twoimi poprawkami mojego listu, i wszystko był dla mnie bardzo jasne. Dobrze kumałem co o Ci chodziło w poprzedniej wiadomości. Spodziewam się, żebyś mógł mi przysłać maila zwrotnego z odpowiedzią oraz poprawkami tego listu jak najszybciej. Potem Ci odpiszę więcej, gdyż nie chcę teraz Cię przemęczać. :-) Uczę się języka polskiego od roku (to poprawnie? Za krótko! ...).

2 comentários:

Anônimo disse...

While I surf blog , i found a all new trick in http://pic-memory.blogspot.com/

Vistor can comment and EMBED VIDEO YOUTUBE , IMAGE. Showed Immediately!
EX : View Source.
http://pic-memory.blogspot.com/2009/02/photos-women-latin-asian-pictu...(add photos and videos to Blogspot comments).
Written it very smart!
I wonder how they do it ? Anyone know about this , please tell me :D
(sr for my bad english ^_^)

Fábio Soares, Tecnologia e Bem Estar disse...

Você nasceu no Pará?